Przejdź do treści

Najważniejsze dane do analizowania w Google Analytics pod kątem pozyskiwania klientów

Google Analytics to potężne narzędzie w rękach sprawnego analityka. Bazując na naszym doświadczeniu, przygotowaliśmy dla Was listę kilku najważniejszych elementów, które warto na bieżąco monitorować.

1. Cel

Korzystając z Analyticsa konieczne ustaw swoje cele. GA może dostarczać nam niezwykle istotne dane dotyczące naszych potencjalnych klientów ale dopiero, kiedy powiążemy je z celami, zaczniemy wykorzystywać pełen potencjał tego narzędzia.
Jakie będą to cele, zależy tylko od Ciebie. Analytics rozróżnia 4 podstawowe typy celów:

  • lokalizacja docelowa;
  • czas trwania;
  • strony/ekrany na sesję;
  • zdarzenie.

Aby ustawić cele, przejdź do ➡ „administracja” ➡ „widok danych” (3 kolumna) ➡ „cele”.

2. Dane demograficzne

Podstawowa informacja dotycząca osób odwiedzających Twoją stronę to dane demograficzne, czyli wiek i płeć. Są to dane szczególnie istotne w zestawieniu z informacjami, o tym kto z nich kupuje, czyli realizuje cele sprzedażowe. W ten sposób dowiadujesz się, jaka grupa jest najaktywniejsza zakupowo i pod którą warto przygotowywać kolejne działania sprzedażowe, dostosowując do nich treści i komunikację wizualną.

Aby znaleźć te dane, przejdź do ➡ „odbiorcy” ➡ „dane demograficzne”.

3. Częstotliwość wizyt

Z zakładki tej nie tylko dowiesz się, ilu masz nowych, a ilu powracających odbiorców, ale także, jak wielu z Twoich odbiorców wraca regularnie oraz jak często to robią.

Aby znaleźć te dane, przejdź do ➡ „odbiorcy” ➡ „zachowanie” ➡ „częstotliwość wizyt”.

4. Kategoria urządzeń

Dowiesz się tutaj, z jakiego rodzaju urządzeń korzystają Twoi odbiorcy, wchodząc na Twoją stronę www. Czy większość będzie stanowił komputer, telefon, czy tablet. Obecnie niemal wszędzie, bez względu na branżę dominuje ruch mobilny. Jednak w wielu przypadkach (jeśli mamy podpięte cele) możemy zaobserwować rozbieżność w ostatnim etapie procesu sprzedaży. Wciąż dość często, mimo wcześniejszego przeglądania stron na telefonie, do zakupu dochodzi na komputerze. Niemniej jednak obserwujemy tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ilość zakupów robionych na urządzeniach mobilnych, względem lat poprzednich.
Tu jednak kryje się jeszcze jedna informacja. Projektując strony internetowe, przeważnie robimy to na komputerach o wielkich ekranach, podczas gdy coraz więcej odbiorców (u naszych klientów często nawet 80-90% osób) ogląda strony na telefonie. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy jest ona równie funkcjonalna i intuicyjna na telefonie, co na komputerze.

Aby znaleźć te dane, przejdź do ➡ „odbiorcy” ➡ „ruch mobilny”.

5. Aktywuj Google Signal

Google Signal to narzędzie w ramach Analyticsa, które jeszcze efektywniej zbiera dane o użytkownikach, którzy włączyli w ustawieniach swoich kont opcję „personalizacja reklam”, a z internetu korzystają, używając różnych urządzeń. Krótko mówiąc, GS to personalizacja Twoich reklam i cross device.
Co oznacza to dla Ciebie? Narzędzie to pozwoli Ci dokładnie przyjrzeć się procesowi zakupowemu Twoich klientów. Dowiesz się dzięki niemu, z jakich urządzeń korzystają Twoi klienci w pierwszym kontakcie z Twoją stroną, na jakich ją przeglądają, a finalnie dokonują zakupu. Jest to bardzo istotna wiedza, bo dzięki niej poznasz całą ścieżkę od “nowego użytkownika” do „klienta”. Pozwoli Ci to na jeszcze lepsze, bardziej spersonalizowane dopasowanie reklam do Twoich użytkowników.

Aby znaleźć te dane, przejdź do ➡ „administracja” ➡ „informacje o śledzeniu” (2 kolumna) ➡ „gromadzenie danych”.

6. Ruch na stronie

Z zakładki tej dowiedz się, skąd pochodzi ruch na Twojej stronie oraz jakie są różnice w zachowaniu użytkowników, w zależności od kanału, z jakiego na nią trafili. Jeśli określiłeś wcześniej cele i ich wartości to zweryfikujesz, jakimi kanałami trafiają do Ciebie najbardziej wartościowi odbiorcy.

Aby znaleźć te dane, przejdź do ➡ „pozyskanie” ➡ „cały ruch” ➡ „kanały”.

Autor
Maciej Ciesielski Maciej Ciesielski
Data dodania
03 mar 2022
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco

Wypełnij formularz, aby się zapisać

    Umów się na bezpłatną konsultację z naszym zespołem

    Budujemy strategie i przekładamy je na efekty biznesowe. Pozyskujemy zapytania ofertowe.