Przejdź do treści

Jak zyskać na HEJTERZE w social mediach?

Publikując jakiekolwiek treści w sieci, możesz mieć pewność, że prędzej czy później spotkasz się z hejtem. Negatywne komentarze, nieprzychylne recenzje czy bezpodstawna krytyka są nieodłącznym elementem mediów społecznościowych. Nie każdy z nas jednak wie, jak i czy w ogóle na te uwagi reagować, by uchronić się przed kolejną lawiną niechcianych komentarzy, a co więcej, jak przekuć hejt w zysk!

Kim jest HEJTER w social mediach?

Hejterem jest osoba, która regularnie zamieszcza w sieci negatywne, obraźliwe komentarze i opinie. Jego krytyka jest bezpodstawna, a obiektem hejtu może stać się dosłownie każdy. Hejter za cel obiera sobie sprawienie przykrości i sprowokowanie do bezsensownej czy niekulturalnej dyskusji. Najczęściej działa pod pseudonimem i korzysta z fejkowych kont. Hejtowanie sprawia mu frajdę, a docelowo robi to po prostu dla zasady.

Co zyskujesz dzięki aktywności hejtera?

Działanie hejtera, w postaci licznych, negatywnych komentarzy przede wszystkim podbija zasięg Twojego posta, co sprawia, że więcej osób go zobaczy, być może skomentuje i poda dalej. Reagując na komentarze, Twoi obserwujący dostrzegą, że nie pozostajesz obojętny wobec krytyki czy hejtu. Dzięki temu zbudujesz swoją wiarygodność i zaufanie do Twojej marki. Pamiętaj, że każdy komentarz zwiększa dotarcie do obserwujących i skraca drogę do pozyskania nowych. Pokaż, że potrafisz stawić czoła przeciwnościom!

Jak sobie radzić z hejtem?

  • Nie ignoruj. Brak reakcji to też reakcja. Szybka odpowiedź na negatywne komentarze jest kluczowa. Chyba że są to wulgaryzmy. Wówczas możesz sobie darować odpowiedź → autor sam się kompromituje.
  • Reaguj, ale bez emocji. Agresja rodzi agresję. Nigdy nie pisz w złości. Ochłoń! Masz prawo do swojego zdania i nie musisz się nikomu z niego tłumaczyć. Odpowiedz, ale nie sprawiaj tym nikomu przykrości.
  • Unikaj zbędnych dyskusji. Hejterowi zależy na wyprowadzeniu Cię z równowagi. Nie daj się sprowokować. Niech Twoje wypowiedzi będą rzetelne, opanowane i pokazują, że nie ma pozwolenia na takie zachowania w Twoim profilu.
  • Zrezygnuj z banowania. Taką reakcją tylko rozwścieczysz hejtera i z pewnością wróci jak bumerang, tylko inną drogą.
  • Jeśli to możliwe obróć hejt w żart. To wpłynie na rozładowanie napięcia i może prowadzić do zamknięcia tematu. Błyskotliwy komentarz czy zaskakujące pytanie, oczywiście w granicach kultury, zapewni Ci przewagę nad hejterem i z pewnością poparcie Twoich obserwujących.
  • Zgłoś komentarz administratorowi strony. Jeśli komentarz jest wulgarny, obraża, nawołuje do przemocy lub dyskryminuje, koniecznie zgłoś wpis do administracji strony za naruszenie zasad. Pozwoli Ci to na usuwanie tych wypowiedzi, na które nie warto odpowiadać.

Przykłady reakcji marek na hejt

Kryzysy w mediach społecznościowych dotykają każdego, nawet duże znane marki. Ważne, żeby gasić pożary w zalążku i odpowiadać na nie w przemyślany sposób. Usunięcie komentarza nie jest rozwiązaniem.
Mamy na to przykłady! Oczywiście gotowe wzorce odpowiedzi nie istnieją, są tylko pewne wskazówki, które warto uwzględnić. Pamiętaj, że odpowiednie reakcje (tj. niewulgarne, nieobraźliwe, nieponiżające, ale te z dystansem i humorem) na hejt mogą przynieść marce wiele korzyści. Spójrz, jak zrobiły to poniższe marki lub ich obserwujący.

LECH

1 hejt

ŁÓDZKA RAJTUZA

3 hejt

LIDL

4 hejt

ŻABKA

5 hejt

N ENERGIA

2 hejt

Hejt nie musi być Twoim wrogiem!

Negatywne komentarze pojawiają się i będą pojawiać. To niestety fakt. Pamiętaj, że możesz go obrócić na korzyść swojej marki. To dobra okazja do pokazania Twojej działalności z innej, niecodziennej strony i mimo okoliczności, w lepszym świetle. Miej świadomość swoich zalet i nie zmieniaj się pod wpływem hejtu. Jeśli negatywny komentarz jest wynikiem Twojej pomyłki, nie bój się przeprosić i zostaw po sobie dobre wrażenie. Dzięki Twojej odpowiedniej reakcji możesz zyskać przychylność obserwujących, którzy dostrzegą, że jesteś godny zaufania i przede wszystkim dbasz o swoich klientów.

Autor
Edyta Maksymiec Edyta Maksymiec
Data dodania
28 cze 2022
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco

Wypełnij formularz, aby się zapisać

    Umów się na bezpłatną konsultację z naszym zespołem

    Budujemy strategie i przekładamy je na efekty biznesowe. Pozyskujemy zapytania ofertowe.